Wianki

20 czerwca 2014

Maj to jeden z pięknieszych miesięcy w roku – szczególny ze względu na bujną roślinność, o czym przekonujemy się podczas codziennych spacerów w ogrodzie. Przedszkolaki poznały już nazwy wielu kwiatów i ziół, umiemy je rozpoznawać, dowiedzieliśmy się również, że część z nich używana jest np. w kuchni, jako przyprawy inne wzbudzają zachwyt swoim wyglądem, zapachem. Kwiaty zebrane w bukiety mogą być ozdobą w naszych domach, ale możemy również wykonać z nich wianki, o czym przekonaliśmy się na dzisiejszych zajęciach.

Robienie wianków to tradycja ludowa, związana z obchodami nocy świętojańskiej, najkrótszej w roku. Tradycyjny wianek składał się z wielu kwiatów i ziół, szczególną jednak rolę odgrywała paproć, której i w naszych wiankach nie zabrakło. Noc świętojańska często opisywana była jako pełna tajemnic i czarów, wtedy też, według legend miał zakwitać magiczny kwiat paproci. Miał on wskazywać drogę do skarbów lub przynosić szczęście.

Kwiaty i zioła użyte przez Przedszkolaków to: paproć, mak polny, goździki, rumianek, hortensja, lilia, gałąź wierzby, lubczyk, gałąź jaśminu.

P1170663

P1170667

P1170657

P1170645

P1170640